O nás

Zakladatelkou chovatelské stanice Jestřábí stopa se stala fenka malého münsterlandského ohaře Bessi z Čížavských luk, kterou si manžel Václav dovezl roku 2012. Můj příběh nadšení pro loveckou kynologii se začal psát o něco dříve, konkrétně v roce 1995, kdy můj táta dovezl první fenku výmarského ohaře Citu z Páně vrchu, která se stala zakladatelkou stanice Šedý lovec. To je i důvod, proč u nás na dvoře najdete po boku dlouhánů ještě výmaráka. Od mého dětství jsme naše psy chodili cvičit spolu s panem Jaroslavem Hajníkem, vynikajícím kynologem a majitelem německých dlouhosrstých ohařů, s nimiž se účastnil i vrcholných memoriálů. Čest jeho památce. Konkrétně si pamatuji tři jeho psy – hnědáky Dana z Netíkova dvora (*1994) a Sendyho LH od Hanusky (*2003), jako posledního pak bělouše Tima z Mechova, kterého už bohužel uchovnit nestihl. Práce jeho psů mi utkvěla v paměti dodnes. Krom nádherné spolehlivé práce hlasičů na pobarvené stopě vynikali jeho psi prací v poli i na vodě. Sendy LH od Hanusky jednou při společném výcviku ustaloval bažanta, byla to radost pohledět, tuto vlastnost poté prokázal i na zkouškách. V této době u nás vzniklo i prohlášení, že pokud bychom někdy měli mít i jiné plemeno než VO, byl by to německý dlouhán. Kdo by to byl řekl, že o mnoho let později se mi to vyplní.

Fenka MMO Bessi je typickým malým münsterlandem s velkou loveckou vášní, bohužel však některým svým potomkům předala DKK, a tak jsme se rozhodli dále na ní nechovat. Slovo dalo slovo a rozhodli jsme se pro pořízení dlouhosrstého ohaře. Chtěli jsme bělouše, což nebyl lehký úkol, a tak jsme začali sledovat chovné jedince a plánované vrhy v ČR. Bohužel však vrhy buď nebyly, nebo některý z rodičů či prarodičů neměl kyčle čisté, začali jsme se tedy poohlížet po německém chovu. Naprosto nás nadchla stanice Bavaria pana Jürgena Jobsta. Zrovna plánoval vrh po fence Betty Blue, vítězce IVGP v Rakousku z roku 2015. K našemu velkému zklamání měl všechna štěňata zadaná. Dostali jsme však kontakt na plánovaný vrh po jeho odchovu. Naše nadšení neznalo mezí, když se nám jednoho dne ozval s tím, že se z vážných důvodů fenka uvolnila a mohl by nám ji rezervovat. A tak jsme si nakonec jeli pro naší Fleur Bavaria, fenku vynikající povahy a loveckých vlastností. Při odběru štěněte nás pan Jobst seznámil s p. Zdeňkem Burianem z jejich klubu Altbayern, skvělým kynologem a rozhodčím z výkonu. Díky němu jsme s Fleur absolvovali i Zuchtschau (výstava-výběr do chovu) a zkoušky v Německu, konkrétně také práci na stopě zajíce a stopě živé kachny se skvělým výsledkem 10 bodů. Fleur tímto splňuje rovněž podmínky chovnosti v zemi původu plemene.

Naše psy považujeme zejména za vynikající pomocníky v myslivecké praxi a plnohodnotné členy rodiny. Chovatelství, když se vše povede, jak má, je pomyslnou třešničkou na dortu. Rádi bychom, aby odchovánci z naší stanice byli i nadále skvělými loveckými psy s dobrou povahou, přeci jen, je už jen hrstka plemen, která nepodléhá „módě“ a známá fráze, že myslivec bez psa je polovičním myslivcem, nikdy nepřestane platit.

Eva Havlíková